Biuro w domu – jak urządzić przestrzeń, aby była funkcjonalna?

Praca z domu staję się coraz bardziej popularna. Własne biuro ma wiele zalet, a jedną z nich jest brak konieczności codziennych dojazdów do pracy, co zdecydowanie jest wygodne i pozwala zaoszczędzić czas i wydatki w przypadku transportu. Z drugiej jednak strony wykonując zawodowe obowiązki w domu, czasem ciężko jest się skupić, co negatywnie może wpłynąć na efektywność.
Jeśli jednak mamy taką możliwość pracy to warto zastanowić się nad osobną przestrzenią w której będzie można urządzić własne i komfortowe biuro do pracy.

Jak je zaprojektować?

Biuro domowe będzie przydatne dla osób, które planują pracować zdalnie dłużej niż kilka dni w tygodniu. Najważniejsze, aby dobrze się czuć w takiej przestrzeni, dlatego warto dobrze przemyśleć projekt. Oprócz kwestii wizualnych, należy pamiętać o funkcjonalności.

Jeśli planujesz zrobić wszystko sam od początku do końca, to warto zapoznać się z gotowymi projektami, które pomogą w zaaranżowaniu idealnej przestrzeni do pracy.

Najważniejsze zasady aranżacji

Należy pamiętać, że przestrzeń do pracy musi być przede wszystkim dopasowana do osoby, która będzie z niej korzystać. Jeżeli planujesz biurową przestrzeń w domu dla siebie, przemyśl, jakie masz upodobania, potrzeby, co Ci przeszkadza, a co wręcz przeciwnie – mobilizuje Cię do pracy.

Poniżej kilka kluczowych zasad przy aranżacji domowego biura:

1. Jak odpowiednio ustawić biurko?

Najlepszym ustawieniem biurka będzie umieszczenie go przodem do wejścia do pokoju i bokiem w kierunku okna. Przede wszystkim światło słoneczne nie będzie Cię raziło podczas patrzenia w monitor, a druga sprawa to poczucie komfortu i swobody, kiedy widzisz jak ktoś wchodzi do pokoju. Dobry widok na całe pomieszczenie i odpowiednie światło to aspekty, które zdecydowanie wpłyną na jakość pracy.

2. Jakiej wielkości biurko wybrać?

Jeśli chodzi o wielkość biurka to warto zastanowić się jaką prace będziesz wykonywać i jaki sprzęt będzie na nim położony. Ważne, aby przestrzeń na biurku nie była zagracona i  wszystkie przybory biurowe miały swoje wyznaczone miejsce.

3. Jak ustawić pozostałe meble i akcesoria?

Oprócz biurka, należy zastanowić się nad innymi niezbędnymi do pracy meblami, jak na przykład fotelem lub krzesłem. Fotel powinien być wygodny i odpowiednio ustawiony do biurka, tak aby postawa ciała była zgodna z zasadami ergonomii, wtedy zadbasz o komfort pracy, ale również i o swoje zdrowie. Jeśli masz dużo dokumentów, należy pomyśleć o regale lub szafce, dzięki temu wszystkie potrzebne segregatory będziesz mieć pod ręką.Ponadto warto pomyśleć o tablicy karkowej lub magnetycznej na której będziesz mógł wieszać niezbędne karteczki lub zapisywać najważniejsze notatki, potrzebne do codziennej pracy.

4. Jakie kolory należy wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy ma jakiś swój ulubiony kolor, dlatego najlepiej wybrać do własnego biura barwy, które Tobie będą odpowiadać. 

Przykładowo,  pomarańcze i żółcie dodadzą Ci sporej dawki energii. Czerwień pobudzi Cię do działania, zainspiruje i ożywi. Róż wprawi Cię w dobry humor, a zieleń uspokoi i złagodzi objawy stresu. Niebieski odpręży i ukoi, a kobalt symbolizują wiedzę, mądrość i podejmowanie decyzji.

5. Jakie dekoracje?

Przestrzeń do pracy wcale nie musi kojarzyć się wyłącznie z monotonią związaną z pracą.Dobrym pomysłem może być umieszczenie przedmiotów, które wywołują u Ciebie miłe wspomnienia np. zdjęcia, plakaty, obrazy czy gadżety przywiezione z podróży.

Jak widzisz, utworzenie komfortowego i funkcjonalnego miejsca do pracy w domu wcale nie musi być takie trudne. Poznałeś kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać wiele kwestii podczas planowania idealnej przestrzeni dla siebie.

Udostepnij:
Standardy realizacji
Zmiany aranżacyjne JDM Projekt
Wykończenie mieszkań GM
Kredyt
JDM serwis
Polityka otwartych cen