Las Kabacki

10 grudnia 2018
Kabacka Przystań

10 lat temu przeprowadzono ankietę odnoszącą się do preferencji mieszkańców stolicy wypoczywających na terenach lasów miejskich. Triumfalnie wygrał Las Kabacki, daleko na zanim Las Sobieski, Las Bemowo i pozostałe…

Las Kabacki znajduje się przy południowej granicy Warszawy. Rozciąga się na długości 4-5 km i 2,5-3 km szerokości. Od południa graniczy z Gminą Piaseczno i Konstancin-Jeziorna, od północy i zachodu z dzielnicą Ursynów. Jest on największym rezerwatem przyrody w województwie mazowieckim.

Co jest w lesie? Oczywiście, miejsca straceń i mogiły partyzanckie. Jest też miejsce po katastrofie samolotu, wcale nie tego w którym zginęła Anna Jantar w 1987 r. Jak się zwykło uważać. Dziś Las Kabacki jest miejscem odpoczynku i rekreacji zwłaszcza mieszkańców Ursynowa i Józefosławia ale korzysta z jego dobrodziejstw cała stolica. Na terenie kompleksu odnajdą coś dla siebie zarówno osoby preferujące aktywny, jak i bardzie bierny wypoczynek. Dla jednych będzie to tylko spacer po lesie, a dla innych możliwość obejrzenia ciekawych pamiątek historycznych, jak np. zabytkowa drewniana leśniczówka z 1890 r. usytuowana na skarpie i wpisana do rejestru dóbr kultury przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Przez Las Kabacki przebiegają trzy szlaki turystyczne:

czerwony – biegnący z Pyr przez las, Powsin Park Kultury, aż do ścieżki rowerowej prowadzącej z Wilanowa do Powsina (9 km długości),
zielony – prowadzący ze stacji Warszawa-Dawidy PKP przez teren lasu z zachodu na południowy-wschód, do Ciszycy (10 km długości),
niebieski – prowadzący z Kabat przez Las Kabacki, Konstancin-Jeziorną, Chojnowski Park Krajobrazowy, aż do stacji Zalesie Górne PKP (5 km długości).

W związku z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy, Lasem Kabackim na terenie rezerwatu przygotowano dwie ścieżki przyrodnicze oraz uwielbiane od lat miejsce rekreacyjne na polanie przystosowane do palenia ognisk.

Płuca południa Warszawy, bo tak można nazwać Las Kabacki, przyciągają całe rzesze miłośników świeżego powietrza i amatorów wszelkich sportów. Niezaprzeczalnymi walorami Lasu Kabackiego jest bliskie sąsiedztwo Parku Kultury gdzie w 2018r. zmodernizowano aż 5000 m² parku. Powstały nowe boiska do siatkówki, koszykówki i mini golfa. Nowoczesny plac zabaw i odkryty basen. Teren Parku Kultury jest pokryty w 60% drzewami, 20% zajmują trawniki, łąki i polany pozostała część to teren zagospodarowany. Kawałek za parkiem znajduje się piękny ogród botaniczny z sekcjami tematycznymi. Jest imitacja gór, są rozaria, sady, lasy bukowe i sosnowe. Wspaniała palmiarnia i mała architektura ogrodowa.

Udostepnij: